ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Բունդեսթագի ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Անտոն Հոֆրեյթերին եւ հանձնաժողովի անդամներին: Հանդիպմանն ԱԺ նախագահը ելույթ է ունեցել եւ պատասխանել հարցերի: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ եվրոպական արժեքներին հավատարմությունը, Եվրոպական միության երկրների հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի համար եղել եւ շարունակում է մնալ արտաքին քաղաքականության տիրույթի կարեւոր ուղղություններից մեկը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ հայ-գերմանական համագործակցության դինամիկ զարգացումն այսօր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնային տեղ ունի, միջխորհրդարանական հարաբերությունները երկկողմ օրակարգում առանձնակի նշանակություն ունեն:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջազգային հարաբերություններում՝ նա ասել է, որ Հայաստանի՝ լիարժեք խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործում Գերմանիայի՝ որպես կայացած խորհրդարանական ավանդույթներ ունեցող երկրի փորձն օրինակելի է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Եվրոպական միության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը եւ ուժի մեջ մտնելը կարեւոր քայլ էր ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն առավել խորացնելու եւ Հայաստանում բարեփոխումների հետագա աջակցման հարցում:
«Այսօր մեր առջեւ ծառացել են անվտանգության մարտահրավերներ: Տարածաշրջանի խաղաղությունը վտանգված է: Ակնհայտ ու փաստարկված ճշմարտություն է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված արցախյան պատերազմներն ունեին նաեւ հայկական մշակութային ինքնության ու պատմության ոչնչացման նպատակ»,- շեշտել է բանախոսը: Նա փաստարկել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի անդառնալի հետեւանքները եւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ հարձակումները: «Մեր միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք Ադրբեջանի անօրինական գործողություններին անհապաղ եւ հասցեական արձագանք: Մեր խորին համոզմամբ ուժի կիրառումը չի կարող նպաստել վստահության եւ խաղաղության մթնոլորտի հաստատմանը»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
Նա կարեւորել է ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու հանգամանքը, շնորհակալություն հայտնել Գերմանիայի կառավարությանն առաքելության տեղակայման գործում ներդրած ավանդի համար:
Գերմանացի գործընկերները նշել են, որ մեծապես կարեւորում են մեր երկրի հետ հարաբերությունների խորացումը եւ անում այդ ուղղությամբ տեսանելի քայլեր՝ հավելելով, որ երկու երկրների միջեւ առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը պետք է շարունակաբար ամրապնդել եւ օգտագործել այլ ուղղություններով եւս համագործակցությունը զարգացնելու համար: Նրանք հարցեր են ուղղել շրջափակված արցախահայության գոյաբանական խնդիրների, տարածաշրջանում նկատելի բեւեռացման պայմաններում Հայաստանի դերի եւ եվրաինտեգրմանը նպաստող քաղաքականության շուրջ:

Делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с председателем K омиссии Бундестага по делам ЕС Антоном Хофрайтером и членами комиссии. На встрече спикер НС выступил с речью, ответил на вопросы. Ален Симонян отметил, что приверженность европейским ценностям, развитие партнерства со странами Евросоюза были и остаются одними из важных направлений внешней политики РА.
Ален Симонян подчеркнул, что динамичное развитие армяно-германского сотрудничества сегодня занимает первостепенное место во внешней политике Армении, особое значение в двусторонней повестке имеют межпарламентские отношения.
Отметив роль парламентской дипломатии в международных отношениях, он особо выделил, что опыт Германии как страны с устоявшимися парламентскими традициями в переходе Армении к полной парламентской системе правления является образцовым.
Спикер НС заметил, что подписание и вступление в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом является важным шагом в углублении отношений РА-ЕС и дальнейшей поддержке реформ в Армении.
“Сегодня мы сталкиваемся с проблемами безопасности. Мир в регионе под угрозой. Очевидна и доказана истина: развязанные Азербайджаном арцахские войны также преследовали цель уничтожить армянскую культурную идентичность и историю", - подчеркнул спикер. Он констатировал необратимые последствия 44-дневной войны 2020 года и нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении. “Мы ожидаем от наших международных партнеров немедленной и адресной реакции на незаконные действия Азербайджана. По нашему глубокому убеждению, применение силы не может способствовать установлению атмосферы доверия и мира", - заявил спикер НС.
Он подчеркнул важность размещения долгосрочной мониторинговой миссии ЕС, поблагодарил правительство Германии за вклад в ее развертывание.
Немецкие партнеры отметили, что придают большое значение углублению отношений с нашей страной и предпринимают ощутимые шаги в этом направлении, добавив, что между двумя странами налицо политический диалог на высоком уровне, который следует постоянно укреплять и использовать для развития сотрудничества также по другим векторам. Они интересовались жизненно важными проблемами блокированных арцахских армян, ролью Армении в условиях заметной поляризации в регионе и проводимой политикой евроинтеграции.